×
Login

Tully & District Show – Results 2021 (Fruit, Rare Fruit, Bananas, Vegetables, Farm Produce, Fruit and Vegetables Junior, and Sugar Cane)

6/August/2021

Section 14: Fruit

Class

  1. Oranges: 1st: Steele Family; 2nd: Lionel Marshall.
  2. Mandarins: 1st: Lionel Marshall; 2nd: Lionel Marshall.
  3. Lemons: 1st: Laurie McGowan; 2nd: Steele Family.
  4. Limes: 1st: Steele Family; 2nd: Steele Family.
  5. Grapefruit: 1st: Steele Family; 2nd: Lionel Marshall.
  6. Cumquats: 1st: Alexis Valiente.
  7. Pawpaws: 1st: Lionel Marshall; 2nd: Lionel Marshall.
  8. Pair of Pawpaws: 1st: Mackays Ranch Road; 2nd: Lionel Marshall.
  9. Passionfruit: 1st: Johnston Kids; 2nd: Lionel Marshall.
  10. Pineapple: 1st: Lionel Marshall; 2nd: Lionel Marshall.
  11. Rosellas: 1st: Lionel Marshall; 2nd: Lionel Marshall.
  12. Fruit of any variety not before specified: 1st: Lionel Marshall; 2nd: Lionel Marshall.
  13. Fruit Basket of 5 or more: 1st: Mackays South Division.

Section 15: Rare Fruits

Class

  1. Backyard Grown, 3-5 Tropical or Ultra Tropical not listed in any other categories: 1st: Jill Brighton; 2nd: Jill Brighton.
  2. Rare Tropical Fruits: 1st: Peter Ducca; 2nd: Jill Brighton.

Section 15: Bananas

Class

  1. Champion Bunch: 1st: Sellars Bananas; 2nd: Jarra Bend.
  2. Champion Plant Bunch: 1st: Reidys Bananas; 2nd: Jarra Bend.
  3. A. Heaviest Bunch: 1st: Serra Family; 2nd: Reidys Bananas.

B. Heaviest Plant Bunch: 1st: Reidys Bananas; 2nd: J.R. and V. Dickinson.

  1. Champion Lady Finger Bunch: 1st: Woopen Creek Bananas; 2nd: Costa Group.
  2. Champion 12kg Lady Finger Carton: 1st: Costa Group; 2nd: Valley View Bananas.
  3. Champion Pair Ratoon Bunches: 1st: Flegler Group; 2nd: Di Carlo Bananas; 3rd: Serra Family.
  4. Champion Pair of Plant Bunches: First: Sellars Bananas; 2nd: Reidys Bananas: 3rd: L. and R. Collins.
  5. Champion Carton Extra Large / Hands (Open): 1st: Di Carlo Bananas; 2nd: M. and G. Dunne.
  6. Champion Cluster Large Carton: 1st: M. and G. Dunne; 2nd: J.R. and V. Dickinson.
  7. Champion Cluster Carton 13kg: 1st: Mackays Ranch Road; 2nd: Sellars Bananas.
  8. Champion Cluster Carton 15kg: 1st: Sellars Bananas; 2nd: M. and G. Dunne.
  9. Champion Hand: 1st: Sellars Bananas; 2nd: J.R. and V. Dickinson.
  10. Champion Pair of Hands: 1st: Di Carlo Bananas: 2nd: J.R. and V. Dickinson.
  11. Heaviest Hand: 1st: Mackays Ranch Road; 2nd: Di Carlo Bananas.
  12. Best 6 Singles: 1st: Di Carlo Bananas.
  13. Heaviest Single: 1st: M. and G. Dunne; 2nd: Di Carlo Bananas.
  14. Heaviest Freak: 1st: Sellars Banans; 2nd: Di Carlo Bananas.
  15. Best 3 Clusters: 1st: Di Carlo Bananas; 2nd: Mackays Ranch Road.
  16. Open Heaviest Bunch: 1st: Serra Family.
  17. Open Heaviest Plant Bunch: 1st: Reidys Bananas.
  18. Champion Carton (Tully District): 1st: Sellars Bananas; 2nd: Mackays Ranch Road; 3rd: Sellars Bananas.
  19. Champion Bunch (Tully District): 1st: Sellars Bananas; 2nd: Jarra Bend; 3rd: Flegler Group.

Most Successful Exhibitor: 1st: Sellars Bananas; 2nd: Di Carlo Bananas: 3rd: Reidys Bananas.

Steward’s Choice: Reidys Bananas

Section 16: Vegetables

Class

  1. Cabbage – sugarloaf: 1st: Lionel Marshall; 2nd: Lionel Marshall.
  2. Cabbage – any other variety: 1st: Lionel Marshall; 2nd: Lionel Marshall. 
  3. Lettuce – any other variety: 1st: Lionel Marshall; 2nd: Lionel Marshall.
  4. – 
  5. Tomatoes: 1st: Lionel Marshall; 2nd: Lionel Marshall. 
  6. Cucumbers: 1st: Lionel Marshall; 2nd: Lionel Marshall. 
  7.  –
  8. Capsicum: 1st: Lionel Marshall; 2nd: Lionel Marshall.
  9. Corn 2 cobs, any variety: 1st: Lionel Marshall; 2nd: Lionel Marshall.
  10. Herbs bouquet: 1st: M.A. Borzi; 2nd: Lionel Marshall.
  11. Beans, any variety: 1st: Lionel Marshall.
  12. Chokos, any variety: 1st: Lionel Marshall; 2nd: Lionel Marshall.
  13. Carrots, any variety: 1st: Lionel Marshall; 2nd: Lionel Marshall.
  14. Beetroot, any variety: 1st: Lionel Marshall; 2nd: Lionel Marshall.
  15. Radish, any variety: 2nd: Lionel Marshall.
  16. English potatoes, any variety: 1st: Lionel Marshall; 2nd: Lionel Marshall.
  17. Sweet potatoes, any variety: 2nd: Lionel Marshall.
  18. Pumpkin: 1st: Wilkinson Family; 2nd: Wilkinson Family.
  19. Pumpkin Bugle: 1st: Lionel Marshall; 2nd: Lionel Marshall. 
  20. Zucchini, any variety: 1st: Lionel Marshall; 2nd: Lionel Marshall.
  21. Egg fruit: 1st: Lionel Marshall; 2nd: Lionel Marshall. 
  22. Vegetables not before specified: 1st: Lionel Marshall; 2nd: Lionel Marshall.

Champion Vegetable of Show: Lionel Marshall.

Section 17: Farm Produce

Class 

  1. One Farm Exhibit: 1st: Lionel Marshall.
  2. Hen Eggs, 6: 1st: Peter Borgna; 2nd: Santo Borgna.
  3. – 
  4. Honey, 500gm, Local Honey: 1st: Barry Barnes; 2ndL Jackson and Jennifer Lindsay.
  5. Honey, 500gm, Comb Honey: 1st: Mick Low.

Section 18: Fruit and Vegetables Junior

Class 

  1. Kindy/Prep Humourous Composition: 1st: Aleirah Nolan; 2nd: Angelo DeMarchi.
  2. Kindy/Prep Posy in a Can: 1st: Hannah McGowan; 2nd: Angelo DeMarchi.
  3. Year 1 to Year 3 Humourous Composition: 1st: Charli Roberts: 2nd: Tate Little; 3rd: Kace Hodgson.
  4. Year 1 to Year 3: Posy in a Can: 1st: Charli Roberts: 2nd: Kace Hodgson.
  5. Year 4 to Year 6: Humourous Composition: 1st: Ethan Long; 2nd: Sophie Zonta: 2nd: Brody Di Prima; 3rd: Chase Frumento.
  6. Year 4 to Year 6: Posy in a Can: 1st: Alicia McGowan; 2nd: Maisy Chappel.

Section 19: Sugar Cane

Class 

Stool Exhibit – Major Variety Q208: 1st: V.C.A. and J.L. Nicotra; 2nd: M. and A. Zonta.

Stool Exhibit – Major Variety Q 200: 1st:  V.C.A. and J.L. Nicotra.

Stool Exhibit – Major Variety Q250: 1st: M. and A. Zonta.

Stool Exhibit – Major Variety KQ253: 1st: M. and A. Zonta.

Stool Exhibit – Minor Varieties KQ228: M. and A. Zonta.

Stool Exhibit – Minor Varieties Q232: M. and A. Zonta.

Stool Exhibit – New Varieties SRA26: M. and A. Zonta.  

Stool Exhibit – New Varieties SRA28: M. and A. Zonta.

Stool Exhibit – Other Varieties (not previously listed): M. and A. Zonta.

3 Sticks – Major Variety Q208: 1st: Murrayvale Farming P/L; 2nd: R.J. and V. Zamora.

3 Sticks – Major Variety Q200: 1st: C.V. Farming P/L; 2nd: Murrayvale Farming P/L.

3 Sticks – Major Variety Q250: 1st: Sweetcane P/L.

3 Sticks – Major Variety KQ253: 1st: C.V. Farming P/L; 2nd: J.M.W. Farming P/L.

3 Sticks – Major Variety Q240: 1st: Dore & Co.; 2nd: D.M. and S.L Apap.

3 Sticks – Minor Varieties KQ228: Log Cabin P/L.

3 Sticks – Minor Varieties Q231: D. and T. Marsilio.

3 Sticks – Minor Varieties Q252: Murrayvale Farming P/L.

3 Sticks – Minor Varieties Q251: Dore & Co.

3 Sticks – Minor Varieties Q186: N.L. Marsilio.

3 Sticks – Minor Varieties Q232: M. and A. Zonta.

3 Sticks – New Varieties SRA15: D. and T. Marsilio.

3 Sticks – New Varieties SRA25: N.L. Marsilio.

3 Sticks – New Varieties SRA26: N.L. Marsilio.

3 Sticks – New Varieties SRA28: D. and T. Marsilio.

3 Sticks – Other Varieties (not previously listed): Log Cabin Pty Ltd.

Historical Variety – 3 Sticks: Lucas Hardy

Heavy and Sweet: 1st: N.L. Marsilio; 2nd: Long Cabin Pty Ltd.

Best Stool: V.C.A. and J.L. Nicotra.

Best Three Stalks: C.V. Farming P/L.

Highest Aggregate Points for an Exhibitor: M. and A. Zonta.

Tom Elston Memorial Award Highest Points: M. and A. Zonta.

More News