×
Login

Tully & District Show – Results 2021 (Floral Art, Fashions on the Paddock, Poultry, Caged Birds)

6/August/2021

Section 11: Floral Art

Class

  1. Open, Gifts from the Sea – dried arrangement: 1st: Lynne Miller; 2nd: Fay Silvester; 3rd: Michelle Nash.
  2. Open, Beauty on Budget – interpretative fresh: 1st: Fay Silvester; 2nd: Fay Silvester; 3rd: Fay Silvester.
  3. Open, Tropical Delight – fresh material: 1st: Michelle Nash; 2nd: Michelle Nash; 3rd: Fay Silvester.
  4. Open, Opening Night – artificial material: 1st: Fay Silvester; 2nd: Michelle Nash; 3rd: Joan Mercer.
  5. Novice, High Tea: 1st: Janelle Oats; 2nd: Amali Renfrey; 3rd: Margaret Xiberras.
  6. Novice, Beach Treasurers:1st: Kiahn Silvester; 2nd: Joan Mercer; 3rd: Carolin Schoh.
  7. Junior, Two’s Company: 2nd: Catherine Oats.
  8. Junior, All that Glitters: 1st: Catherine Oats; 2nd: Layla Morton; 3rd: Charli Roberts.

Highest Aggregate Points: Fay Silvester.

Section 12: Fashions on the Paddock

Class

  1. Junior, 16 years and under: 1st: Charlayla Palmer; 2nd: Jia Morton; 3rd: Kaiden Roberts.
  2. Open, over 16 years: 1st: Layla Morton; 2nd: Romayne Weare; 3rd: Claire – High School.
  3. Group: 1st: Bananas In PJS; 2nd: Spring Blossoms; 3rd: Water Story.
  4. Non-Profit Organisation: 1st: MB Outriggers.

Senior Category Winner: Crayons.

Junior Category Winner: Jia Morton.

Junior Age Groups: McGowan Girls.

Senior Age Groups: Garden Girls.

Section 20: Poultry

L. Scullen: 1 x First; 1 x Second; 2 x $5 Awards.

G. Wyer: 23 x Firsts; 10 x Seconds; 6 x $5 Awards; 1 x $10 Award.

Isabelle Dunn: 2 x Firsts, 1 x $5 Award; 1 x $10 Award.

T. Shonehouse: 8 x Firsts; 2 x Seconds; 6 x $5 Awards; 2 x $10 Awards; 1 x $15 Award; 1 x $25 Award.

S. Cameron: 2 x Firsts; 2 x Seconds.

T. Cameron: 2 x Firsts; 2 x Seconds; 1 x $5 Award.

J. Dickinson: 4 x Firsts; 4 x Seconds; 4 x $5 Awards; 3 x $10 Awards.

A. Flach: 2 x Firsts; 1 x Second.

A. Hepburn: 5 x Firsts; 1 x Second; 1 x $5 Award; 2 x $10 Awards; 1 x $15 Award.

W. Quantock: 17 x Firsts; 3 x Seconds; 10 x $5 Awards; 5 x $10 Awards; 4 x $15 Awards; 1 x Champion.

Section 21: Caged Birds Results

P.Walmsley: 48 x Firsts; 1 x Second; Champion Finch; Champion Canary; Reserve Champion Canary; Champion Budgie; Reserve Champion Budgie; Champion Bird of Show.

Ben Lawrence: 5 x Firsts; 3 x Seconds; Reserve Champion Finch; Champion Parrot.

A. Buffa: 34 x Firsts; 1 x Second.

J. Hart: 1 x First; Reserve Champion Parrot.

D. Gumbleton: 1 x First; 1 x Second.

More News