×
Login

Innisfail Show Results – Needlework

16/July/2021

Needlework

Section 3

Open Class

Class 3: Baby’s Knitted or Crocheted Frock or Jacket

1st: Maggie Townley

Class 4: Baby Shawl or Cot Cover, in wool, silk, blend or cotton, knitted or crocheted

1st: Kallista Ruiter

Class 5: Table Centre Crochet

1st: Kallista Ruiter

Class 9: Crochet Runner

1st: Kallista Ruiter

Class 10: Runner, embroidered

1st: Dell Kemp

2nd: Rose Caltabiano

Class 13: Any Embroidery not mentioned

1st: Nola Romano

2nd: Pam Garner

Class 14: Ladies Handkerchief, crochet edge

1st: Mary Zahra

2nd: Mary Zahra

Class 16: Counted Thread, e.g.: Black Work, Cross Stitch, Assissi and drawn fabric etc

1st: Wendy Sheffield

2nd: Wendy Sheffield

Class 19: Candle Wicking (Any medium)

1st: Kim Mason

2nd: Kim Mason

Class 20: Cross Stitch or Chicken Scratch, any article, 5mm check gingham

1st: Pam Garner

Class 21: Specimen Cross Stitch finished article (not gingham), must be framed

1st: Pam Garner

2nd: Dell Kemp

Class 24: Embroidered Picture

1st: Dell Kemp

Class 25: Afternoon Tea Cloth

1st: Kallista Ruiter

Class 26: Cushion, Embroidered, must be filled, (e.g.: cushion/tea towel, wall hanging etc.)

1st: Pam Garner

Class 27: Cushion Any other medium

1st: Lena Calleja

Class 28: Patchwork Applique made by hand

1st: Rose Caltabiano

2nd: Dell Kemp

Class 29: Patchwork any article or garment

1st: Mary Rose Camilleri

2nd: Robyn Stock

Class 30: Patchwork Quilt, machine or hand pieced

1st: Margaret Tinney

2nd: Robyn Stock

Class 31: Any Quilt, machine or hand embroidered

1st: Maggie Townley

2nd: Dianne Camilleri

Encouragement Award

Margaret Tinney

Highly Commended Award

Karen Harding

Class 32: Any Machine Embroidery

1st: Yvonne Garrone

2nd: Yvonne Garrone

Class 33: Wall Hanging, Any Medium

1st: Mary Rose Camilleri

2nd: Adariana Van Haaren

Class 34: Machine made garment

1st: Carmel Cavallaro

2nd: Carmel Cavallaro

Class 36: Apron – Ladies or BBQ, most effective

1st: Rose Caltabiano

Class 37: Crocheted rug, most effective

1st: Kristen O’Brien

2nd: Denice Hepburn

Class 38: Tea Cosy or Cover, any medium, must be lined

1st: Rhonda Walton

2nd: Janette Dobson

Class 39: Knitted pullover or Cardigan with Sleeves, knitted in wool, silk, blend or cotton.

1st: Lina Micale

2nd: Daniela Cook

Class 40: Decorative Coat Hanger First $5.00, Second $2.00

1st: Lina Micale

2nd: Rhonda Walton

Class 43: Best Dressed Doll

1st: Carol Thoroughgood

Class 44: Bears, handmade, any material

1st: Denise McKenna

Class 45: Toy, hand-made (wool or material) First $8.00, Second $4.00

1st: Rhonda Walton

Class 46: Best specimen of Decorative painting First $12.00 Second $8.00

1st: Holli Turner-Maher

2nd: Shaunna List

Highly Commended: Joaniah Mooner-Leigh

Class 47: Best specimen of Diamond Art. First $8.00, Second $4.00

2nd: Denise McKenna

Class 48: Set of three (3) Hand Made Cards

1st: Mary Zahra

2nd: Leonore Puccini

Class 49: Any Paper Craft project, e.g.: mixed media, decoupage etc.

1st: Leonore Puccini

2nd: Leonore Puccini

Class 50: Scrapbooking page 12 x 12 Layout

1st: Leonore Puccini

2nd: Leonore Puccini

Class 51: Any article of Beading

1st: Janette Dobson

Class 52: Christmas Tree Decoration

1st: Dell Kemp

2nd: Rose Caltabiano

Class 53: Christmas Decoration, any other medium

1st: Janette Dobson

2nd: Margaret Tinney

Class 54: Table Decoration. Centre piece, any medium

1st: Mary Zahra

Class 56: Decorative Towel, e.g.: fridge, kitchen, or hand towel

1st: Lydia Massa

2nd: Lina Micale

Class 57: a: Soft Craft, any item not on schedule, knitted or crocheted

1st: Lina Micale

2nd: Rhonda Walton

Class 57: b: Soft Craft, any item not on schedule

1st: Dell Kemp

2nd: Rhonda Walton

Class 58: Hard Craft, any item not on schedule

1st: John Cameron

2nd: Mary Zahra

Class 59: Any article of Macrame

1st: Margaret Tinney

Exhibitors over 70 Years of Age only (Classes 61-66)

Class 60: One specimen of Knitting

1st: Lina Micale

2nd: Maggie Townley

Class 61: One Specimen of Crochet Work

1st: Dell Kemp

2nd: Denise McKenna

Class 62: One Specimen of Needlework

1st: Rose Caltabiano

2nd: Lena Calleja

Class 63: Decorative Coat Hanger, First: $5.00, Second: $2.00

1st: Lina Micale

2nd: Rose Caltabiano

Class 65: Best Specimen of Handcraft, not mentioned

1st: Dell Kemp

2nd: Lina Micale

Class 66: Recycled Item, any medium

1st: Rose Caltabiano

2nd: Denise McKenna

Class 67: Specimen of Handcraft, not mentioned

1st: Dell Kemp

2nd: Lina Micale

Junior Section 

Under 18 years – Open to Boys/Girls

Class 68: Any Article, Machine Sewn. Ages 6 to 12 years only

1st: Oscar Van Haaren

2nd: Jemima Van Haaren

Highly Commended: Isabella Horsford

Class 69: Any Article, Machine Sewn

2nd: Tiarna McKay

Class 70: Any item of Handcraft

1st: Parice Hyland

2nd: Tara Larsen

Highly Commended: Joaniah Mooner-Leigh and Madison Teitzel

Class 71: Any article knitted or crocheted

1st: Regina Gattera

Class 73: Hand Made Card

1st: Robyn Saro

Class 74: Best Decorated Door handle hanger, 6 Years & Under

1st: Benjamin Summers

Class 75: Best Decorated Door handle hanger, 7 Years & Over

1st: James Summers

2nd: Robyn Saro

Class 76: Own Drawing 6 years & Under

1st: Benjamin Summers

2nd: Willow Harriman

Highly Commended: Benjamin Summers

Class 77: Own Drawing 7 years & Over

1st: Maddison McKay

2nd: James Summers

Highly Commended: Chloe Wieland

Junior Encouragement Award for Most Promising Achiever – Sewn Article

($30 Gift voucher and trophy) 

Oscar Van Haaren

Champion Craft of the Show

Mary Zahra

Most Successful Exhibitor of Needlework

Dell Kemp

More News