×
Login

Innisfail Show Results – Horticulture

16/July/2021

Horticulture 

Fern & Fern Allies

Class 1: Pot or Basket of Adiantum (Maiden Hair Fern)

1st: Briella West

Class 5: Pot or basket of Huperzia (Tassel Fern/Fine)

1st: Jim O’Brien

Class 6: Pot or Basket of Nephrolepsis (Boston, Lace, or Susie Wong Type)

2nd: Natalene Newman

Best Fern

Briella West

Foliage Plants

Class 12: Pot of Aglonema 

1st: Glossy Odgers

2nd: Glossy Odgers

Class 13: Pot of Alocasia or Calocisia

1st: Glossy Odgers

2nd: Glossy Odgers

Class 14: Pot of Anthurium – flowering

1st: Glossy Odgers

Class 19: Pot of flowering Begonia

1st: Imelda Kong

Class 20: Pot of Begonia

1st: Imelda Kong

Class 21: Pot of Bromeliad – (foliage only) 

2nd: Glossy Odgers

Class 24: Pot of Cacti 

1st: Imelda Kong

1st: Imelda Kong

Class 25: Pot of Succulent

1st: Imelda Kong

Class 26: Pot of Caladium 

1st: Glossy Odgers

Class 27: Pot of Calathea or Maranta or Ctenanthe

1st: Imelda Kong

2nd: Imelda Kong

Class 29: Pot of Coleus 

1st: Glossy Odgers

2nd: Glossy Odgers

Class 30: Pot of Cordyline

1st: Imelda Kong

Class 31: Pot of Croton – (Light Colour) 

2nd: Glossy Odgers

Class 32: Pot of Croton – (Dark Colour) 

1st: Glossy Odgers

Class 45: Pot of Sansevieria 

1st: Glossy Odgers

Class 51: Pot or Basket of flowering plant not specified

1st: Imelda Kong

2nd: Imelda Kong

Class 52: Pot or Basket of foliage plant not specified

1st: Imelda Kong

2nd: Imelda Kong

Class 54: Bonsai, (1 Container)

1st: Laurie Stephens

Best Pot Plant

Imelda Kong

Cut Flowers

Class 56: Anthurium, 1 spike

1st: Carmela Jones

2nd: Carmela Jones

Class 57: Anthurium different colours, 3 spikes 

1st: Carmela Jones

2nd: Carmela Jones

Class 61: Canna, any variety 1 spike

1st: Glossy Odgers

Class 77: Gerbera, single, 1 bloom

1st: Narelle Anderson

2nd: Carmela Jones

Class 78: Gerbera, double, distinct colours, 3 blooms

1st: Narelle Anderson

Class 80: Ginger, any variety, 1 spike 

1st: Carmela Jones

2nd: Carmela Jones

Class 86: Marigold, large (over 60mm dia.) 3 blooms

2nd: Carmela Jones

Class 101: Rose, yellow or orange, 1 bloom 

1st: Narelle Anderson

Class 102: Rose, any other colour, 1 bloom

1st: Narelle Anderson

2nd: Narelle Anderson

Class 103: Rose, flora bunda/polyanthus, 1 truss or/cluster 

1st: Carmela Jones

Class 109: Any other flower not specified, 1 cut, 1 stem or 1 spike 

1st: Glossy Odgers

2nd: Glossy Odgers

Highest Aggregate

Carmela Jones

Shrubs

Class 111: Azalea, single, 1 Spray

1st: Carmela Jones

Class 112: Azalea, double/ semi double, 1 Spray

1st: Carmela Jones

2nd: Carmela Jones

Class 114: Bougainvillea, single, 1 cut – no more than 60cm

1st: Carmela Jones

2nd: Carmela Jones

Class 117: Camellia, any colour, 1 cut 

1st: Carmela Jones

Class 118: Coleus, 1 cut 

1st: Carmela Jones

2nd: Carmela Jones

Class 119: Cordyline, 1 cut – no more than 60cm

1st: Emily Canino

2nd: Tyler Canino

Class 120: Croton, 1 cut – no more than 60cm

1st: Carmela Jones

2nd: Carmela Jones

Class 121: Dracena, 1 cut

1st: Emily Canino

2nd: Tyler Canino

Class 123: Grevillea, any colour, 1 cut 

1st: Carmela Jones

2nd: Carmela Jones

Class 124: Hibiscus, single, 1 bloom

1st: Carmela Jones

2nd: Brett Gatti

Class 125: Hibiscus, double, 1 bloom

1st: Carmela Jones

2nd: Carmela Jones

Class 128: Ixora, Any other variety, 1 head

1st: Carmela Jones

2nd: Carmela Jones

Class 134: Tree, Shrub or vine not specified, 1 bloom or 1 cut

1st: Carmela Jones

2nd: Carmela Jones

Best Gerbera: Narelle Anderson

Best Rose: Narelle Anderson

Best Cut Flower: Glossy Odgers

Best Shrub or Vine: Emily Canino

Children’s Section

Class 138: Sand Tray (Not more than 51cm x 35cm) 

1st: Georgia Gatti

7 – 10 Years

Class 129: Novelty Arrangement of Fruit or vegetables (concealed wiring, adhesives and other props allowed)

1st: Sophie Wieland

Class 140: Upcycled blooms (Use an old boot, shoe or hat and decorate with fresh and artificial horticultural material)

1st: Sophie Wieland

Class 141: Sand Tray (not more than 51cm x 35cm) 

1st: Sophie Wieland

11 – 13 Years

Class 142: Novelty arrangement of fruit or vegetables (concealed wiring, adhesives and other props allowed)

1st: Matthew Wieland

2nd: Chloe Wieland

Class 144: Sand Tray (not more than 51cm x 35cm) 

1st: Chloe Wieland

2nd: Matthew Wieland

Best Exhibit

Sophie Wieland

Fruit

Class 147: Banana, Any other variety, 1 hand 

1st: B. & J. Summers

2nd: B. & J. Summers

Class 148: Coconut, husked, 1 only 

1st: Steven Goebel

2nd: Brett Gatti

Class 149: Coconut, unhusked (dry), 1 only 

1st: Steven Goebel

2nd: Steven Goebel

Class 150: Coconut, unhusked (green), 1 only 

1st: Brett Gatti

2nd: Steven Goebel

Class 151: Cumquats, any variety, 10 only 

1st: Brett Gatti 

2nd: Stephen Gatti

Class 152: Granadilla, 1 only Mature

1st: Matthew Wieland

Class 153: Lemons, Bush, 2 only 

1st: J. & M. De Faveri

2nd: Cameron Anderson

Class 154: Lemons, Myer, 2 only 

1st: Brett Gatti

2nd: B & J Summers

Class 155: Lemons, Lisbon, 2 only 

1st: Brett Gatti 

2nd: Matthew Wieland

Class 156: Limes, any variety, 2 only 

1st: Brett Gatti

2nd: Matthew Wieland

Class 157: Mandarins, any variety, 2 only 

1st: Brett Gatti

Class 159: Nuts – Any other variety, 10 only 

1st: Brett Gatti

Class 160: Oranges, Navel, 2 only 

1st: Steven Goebel

2nd: Cameron Anderson

Class 161: Oranges, Any other variety, 2 only

1st: Brett Gatti 

2nd: Tyler Canino

Class 162: Passionfruit, yellow, 2 only 

1st: B & J Summers 

2nd: Matthew Wieland

Class 163: Passionfruit, Panama 2 only 

1st: Matthew Wieland

2nd: Emily Canino

Class 165: Paw Paw any variety, 1 only Mature

1st: Steven Goebel 

2nd: Matthew Wieland

Class 169: Any other citrus fruit not specified, 2 only 

1st: B. & J. Summers

2nd: Brett Gatti

Class 170: Collection of fruit, at least 5 varieties 

1st: Brett Gatti 

2nd: Stephen Gatti

Rare Fruit

Class 174: Carambola (Five Corner), 2 only 

1st: Brett Gatti

Class 180: Pummelo, 2 only 

1st: Steven Goebel 

2nd: Steven Goebel 

Class 181: Rambutan, any variety, 10 only 

1st: Matthew Wieland

Class 186: Any other fruit not specified, 1 only 

1st: Brett Gatti

2nd: Steven Goebel

Best Fruit

Matthew Wieland

Vegetables

Class 189: Beans, any other variety, 10 only 

1st: Michael Cauchi

2nd: Glossy Odgers

Class 191: Cabbage, ball type, 1 only 

1st: Michael Cauchi

Class 192: Cabbage, Chinese Compact head, 1 only 

1st: Michael Cauchi

Class 193: Cabbage, any other variety, 1 only 

1st: Glossy Odgers

2nd: Glossy Odgers

Class 197: Chillies, any variety, 4 only 

1st: Stephen Gatti

2nd: Michael Cauchi

Class 198: Choko, 2 only 

1st: Glossy Odgers

2nd: Glossy Odgers

Class 201: Egg Plant, any variety, 2 only 

1st: Michael Cauchi

2nd: Michael Cauchi

Class 204: Ginger or Galangal

1st: Matthew Wieland

Class 205: Lettuce, mignonette, 1 head

1st: Matthew Wieland

Class 209: Parsley, 1 bunch, at least 4 stems

1st: Michael Cauchi

2nd: Steven Goebel

Class 214: Pumpkin, any other variety, 1 only 

1st: P. & K. Cecchi

Class 216: Shallots, 4 stems or more

1st: Glossy Odgers

2nd: Glossy Odgers

Class 224: Eggs, white (Hens) 6 only 

1st: Lacie Dunn

2nd: Matthew Wieland

Class 225: Eggs, brown (Hens) 6 only 

1st: Matthew Wieland

2nd: Cameron Anderson

Class 226: Eggs, any other variety, 6 only 

1st: Steven Goebel

2nd: Lacie Dunn

Class 227: Any other Leaf Vegetable, 2 cuts only 

1st: Steven Goebel

2nd: Glossy Odgers

Class 228: Any other Vegetable, 2 only 

1st: Michael Cauchi

2nd: Michael Cauchi

Class 229: Any other Root Vegetable 

1st: Glossy Odgers

2nd: Glossy Odgers

Class 230: Collection of herbs, at least 4 varieties, 4 stems of each at least and place in container of water 

1st: Steven Goebel

Class 232: Collection of vegetables at least 4 varieties

1st: Glossy Odgers

Best Vegetable

Michael Cauchi

More News